9 Haziran 2017 Cuma

PISA - Öğrenci Değerlendirme Raporu 2015

Uluslararası Öğrenci Değerlendirmesi Programı Memnuniyet Araştırması 
OECD PISA (International Student Assessment)


Geçtiğimiz Nisan Ayı ortalarında ana haber bültenlerine düşen, PISA Raporundaki Türkiye'nin başarı sıralamalarıyla ilgili haber neticesinde, bu rapordan ve araştırmadan haberim oldu. İlgili araştırma konusuyla ilgili 3.Cilt yayınlanmış bulunmakta ve bu araştırmanın temelini aşağıdaki sorular oluşturmaktadır.

Araştırma konusunun temelini aşağıdaki sorular oluşturmaktadır:
  • Öğrenciler, okul hayatından memnun mu ?
  • Öğrenciler kendilerini, okuldaki bir topluluğa ait olduklarını hissediyorlar mı?
  • Öğrencilerin, akranları, öğretmenleri ve aileleriyle iyi ilişkileri var mı?
  • Öğrencilerin okul içindeki ve dışındaki tutumları ile akademik performansları arasında herhangi bir bağlantı var mıdır?
Bu sorular, öğrencilerin, okuldaki hayatındaki başarı durumunu incelemekle beraber, akranları ve öğretmenleri ile olan ilişkilerini, ev hayatlarını ve öğrencilerin okuldaki performanslarının nasıl analiz edildiğini izah eder. Dönemin ilk OECD PISA raporu olan "Öğrencilerin Zindeliği: PISA Sonuçları 2015 (cilt 3)"merkezinde yukarıdaki sorular yer almaktadır. Bulgular, 72 OECD PISA 2015 Bilim, Matematik ve Okuma Anketine ek olarak, 72 katılımcı ülke ve ekonomide yaklaşık 540.000 öğrencinin tamamladığı bir anket üzerine kurulmuştur.


Bunun yanısıra 24 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan, araştırmanın 4. cilti şu an indirebilir durumda PISA : Finansal Okuryazarlık (Financial Literacy) Raporunu da gözden geçerbilirsiniz : http://www.oecd-ilibrary.org/education/pisa-2015-results-volume-iv_9789264270282-en

Kaynak:

1- OECD PISA: http://www.oecd-ilibrary.org/education/pisa_19963777
2- OECD Newsroom: http://www.oecd.org/newsroom/first-oecd-pisa-report-on-students-well-being-launches-wednesday-19-april-2017.htm
3- OECD ILibrary : http://www.oecd-ilibrary.org/education/pisa_19963777


Comments

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...