22 Mayıs 2017 Pazartesi

Dünya Sağlık Örgütü Veritabanı

Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organisation) Veritabanı

Dünya Sağlık Örgütü Veritabanı

Genellikle ana haber bültenlerinde karşılaştığımız - "Dünya Sağlık Örgütü Raporlarına / Araştırmalarına göre... " - şeklinde başlayan cümleler neticesinde, bu raporlara göz atmaya karar verdim. İlk iş olarak WHO resmi websitesini gezinme şansı buldum. Örgütün idari ve finansal işleyişini hakkında detaylı bir bilgim yok, fakat raporlar ve veriler üzerindeki ilk gözlemlerim organizasyonun gayet ciddi bir şekilde çalıştığıdır. Bunlar, elbette, eleştiriye açıktır; bihassa tabloların ve grafiklerin tasarımlarını, kendi adıma kullanışlı bulmadımı söyleyebilrim. Buna rağmen, uluslararası faaliyet gösteren ciddi bir örgütünün veritabanına, ücretsiz ve hızlı bir şekilde eriştiğimizi unutmamak gerekli.

Araştırma yapmak ve öğrenmek daimi keyfimiz ve en önemli ilkemiz olduğundan, verilerin, grafiklerin ve tabloların hazırlanışında harcanılan zaman taktide şayan. Verilerle çalışanlar çok iyi bilir/bilmelidir ki verilerin kaynağı ve yani verinin verisi olarak tanımlayabileceğimiz "metadata" bilgilerine de erişmek mümkün.

Bunun dışında, güzelim ülkemizde, bu tip bir organizsyon var mıdır? yahut bu tip veritabanları, mevcut mudur, şuan için olduğunu zannetmiyorum. Ancak böyle bir kaynak mevcut ise erişme hakkımız var mıdır ? vb soruların yanıtlarını, bilmiyorum fakat en kısa zamanda araştırıp, bilgi sahibi olacağım ve yazı içersine güncelleme olarak ekleyeceğim.

Şahsen en çok ilgilendiğim ve merak ettiğim konuların başında Su ve Çevre Kirliği geliyor. Dolayısıyla onları inceleme şansı buldum ve o verilere hızlıca erişebileceğiniz kaynak sayfalarının linklerini aşağıda bulabilirsiniz.


Çevresel kirlilikten sebebiyle meydana gelen ölümler: http://www.who.int/entity/gho/phe/en/index.html


2002 yılından günümüze kadar, Türkiye'nin istatistiklerine ulaşmak için : http://www.who.int/gho/countries/tur/en/ ne yazık ki fazla bir veri bulamayacaksınız. 


Kaynaklar : 
http://www.who.int/gho/en/
Comments

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...